PEELING CHEMICZNY I ZIOŁOWY
Peeling chemiczny to zabieg medycyny estetycznej polegający na kontrolowanym uszkodzeniu skóry jedną lub wieloma specjalnie dobranymi substancjami wywołującymi jej złuszczenie i zniszczenie części naskórka i/lub skóry właściwej z następową regeneracją tych tkanek. Wykorzystywane techniki powodują kontrolowane uszkodzenie skóry z jednoczesną koagulacją drobnych naczyń krwionośnych, prowadząc po wygojeniu do odmłodzenia wizerunku, odnowy skóry oraz zmniejszenia nasilenia lub całkowitego ustąpienia objawów rogowacenia słonecznego, plam barwnikowych, zmarszczek i powierzchownych blizn zanikowych. Stosowane zabiegi z użyciem takich substancji jak kwas glikolowy, kwas migdałowy, kwas trójchlorooctowy, yellow peel, czy roztwór Jessnera pozwalają na uzyskanie efektu bardziej sprężystej, wygładzonej i pełnej blasku skóry. Pełna kuracja wymaga przeprowadzenia kilku, powtarzanych w odstępach 2‑tygodniowych zabiegów.
Wskazania do wykonania peelingu medycznego są następujące:
- Objawy starzenia się skóry
- Skóra pozbawiona blasku, o nierównej powierzchni, spadek jej napięcia i sprężystości, drobne zmarszczki
- Przebarwienia (pozapalne, posłoneczne, hormonalne, plamy barwnikowe)
- Łojotok, rozszerzone pory, zaskórniki
- Terapia trądzika zwykłego (zaskórnikowego i grudkowego)
- Leczenie powikłań potrądzikowych (płytkie blizny zanikowe, przebarwienia pozapalne)
- Rozstępy
- Rogowacenie przymieszkowe twarzy, kończyn górnych i dolnych
Przeciwwskazania i wskazania do przeprowadzenia określonego zabiegu każdorazowo ustala specjalista dermatolog.
Postępowanie po zabiegu:
- Unikanie ekspozycji na słońce, stosowanie preparatów chroniących przed promieniowaniem ultrafioletowym (filtry UV o wskaźniku protekcji minimum 30)
- Stosowanie bezzapachowych kremów nawilżających.
- Między peelingami z użyciem alfa-hydroksy kwasów (AHA) pacjenci powinni stosować raz lub dwa razy dziennie krem z AHA. Dokładnych instrukcji dotyczących rodzaju preparatu i zasad jego używania udziela lekarz po wykonaniu zabiegu.
Przeciwskazania do zabiegów:
- Nadwrażliwość skóry na stosowane w peelingach substancje
- Ciąża i karmienie piersią
- Infekcje skóry w miejscu aplikacji preparatu
- Trądzik krostkowy i ropowiczy
- Uszkodzenie ciągłości skóry
- Na około tydzień przed peelingiem nie należy stosować zabiegów i substancji drażniących skórę, np. depilacji, elektrolizy, woskowania, dermabrazji, czy miejscowych retinoidów.
Rodzaje peelingów
Kwas glikolowy
Kwas glikolowy, należący do grupy alfa-hydroksykwasów, jest substancją występującą naturalnie m.in. w trzcinie cukrowej. W dermatologii estetycznej stosuje się różne stężenia roztworu kwasu (35%, 50% i 70%) o różnym pH (od 1,6 do 0,6). Stężenie użytego do peelingu kwasu glikolowego oraz czas ekspozycji podczas zabiegu i częstotliwość jego powtarzania dobierane są indywidualnie w zależności od zmian skórnych i zamierzonego efektu terapeutycznego.
Po peelingu kwasem glikolowym przez 2–3 doby może utrzymywać się niewielki rumień i uczucie napięcia skóry, po około 2–3 dniach po zabiegu pojawia się drobnopłatowe złuszczanie.
Wskazane jest wykonanie serii 6–8 zabiegów w odstępach około 2‑tygodniowych, przeprowadzanej 1–2 razy w roku.
Kwas trójchlorooctowy (TCA)
Kwas trójchlorooctowy stosowany jest w peelingach w stężeniach od 10% do 50%. Dobór odpowiedniego preparatu uwarunkowany jest rodzajem problemów skórnych, z jakimi zgłasza się pacjent. W zależności od oczekiwanych efektów stosuje się adekwatne stężenie i aplikuje się preparat w kilku warstwach. Bezpośrednio po zabiegu peelingu TCA w okresie kilkunastu godzin utrzymuje się rumień skóry, właściwe złuszczanie rozpoczyna się po ok. 2–3 dniach od zabiegu, skóra zmienia barwę na kolor brązowy, sprawia wrażenie suchej i napiętej, następnie dochodzi do powolnego złuszczania się naskórka — proces ten trwa kolejne 3–4 dni.
Aby uniknąć powstawania przebarwień i blizn pacjent zostaje poinformowany o zakazie zdrapywania fragmentów złuszczającego się naskórka. Opisane, naturalnie występujące na skórze po zabiegu TCA reakcje są często przyczyną wyłączenia pacjentów z codziennej aktywności zawodowej przez okres około 5–7 dni.
Roztwór Jessnera
Roztwór Jessnera jest mieszaniną rezorcynolu, kwasu salicylowego, kwasu mlekowego oraz alkoholu etylowego. Peeling z użyciem tego preparatu może być delikatny lub intensywny — zależy to od sposobu nakładania roztworu oraz liczby warstw preparatu. Roztwór Jessnera znalazł zastosowanie w leczeniu postaci zaskórnikowej trądziku młodzieńczego oraz zmian barwnikowych na skórze twarzy, szyi i klatki piersiowej. Bezpośrednio po peelingu roztworem Jessnera przez kilka godzin otrzymuje się rumień skóry. Właściwe złuszczanie rozpoczyna się po ok. 2–3 dniach od zabiegu, proces ten trwa kolejne 3–4 dni. Pacjent zostaje poinformowany o zakazie zdrapywania płatów złuszczającego się naskórka, gdyż sprzyja to powstawaniu przebarwień i/lub blizn.
Yellow Peel
Jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zabiegów złuszczania medycznego. Yellow Peel to najmniej inwazyjny peeling chemiczny istniejący na rynku, wykonywany wyłącznie przez lekarza. Ten złożony preparat wykazuje działanie na różnych poziomach naskórka i skóry właściwej. Działanie złuszczające uzyskiwane jest poprzez zastosowanie w pierwszej fazie zabiegu kwasu glikolowego i kwasu salicylowego, zaś stymulujące odnowę skóry w drugiej fazie zabiegu poprzez obecność kwasu retinolowego. Efekt depigmentacyjny, polegający na usunięciu istniejących przebarwień i zapobieganiu powstawaniu nowych poprzez hamowanie syntezy melaniny, możliwy jest dzięki działaniu trzech innych składników: kwasu fitowego, kojowego i azelainowego. Jest to prosty, bezbolesny zabieg przynoszący takie same korzyści, jak bardziej agresywne peelingi chemiczne. Ważną zaletą peelingu jest niewielka uciążliwość jego stosowania, gdyż wygląd skóry po przeprowadzeniu zabiegu nie ma wpływu na ograniczenie aktywności zawodowej.
Zabieg Yellow Peel wskazany jest szczególnie w następujących sytuacjach klinicznych:
- Zmiany trądzikowe i ich następstwa
- Nasilony łojotok
- Objawy photo-aging: drobne zmarszczki, posłoneczne zaburzenia pigmentacyjne, wiotkość skóry
- Melazma/chloazma
Częstość przeprowadzania zabiegu:
Zabieg powinien być powtarzany co 30–60 dni. Częstotliwość zabiegów ustala lekarz w oparciu o analizę indywidualnych potrzeb pacjenta oraz kondycji jego skóry.
Peeling pirogronowy
Kwas pirogronowy jest alfa-ketokwasem, posiadającym właściwości, dzięki którym może być użyty jako skuteczny środek do peelingu miejscowego. Naturalnie substancja ta występuje w jabłkach, a także sfermentowanych owocach i occie. Kwas pirogronowy posiada właściwości sebostatyczne, zmniejszając tłustość skóry łojotokowej i trądzikowej, komedolityczne (przeciwzaskórnikowe), dermoplastyczne, stymulując syntezę kolagenu w skórze właściwej, jak również właściwości bakteriostatyczne oraz złuszczające. Peeling z zastosowaniem kwasu pirogronowego działa rozjaśniająco i zwiększa świetlistość skóry.
Roztwór peelingu nakładany jest na przygotowaną, lekko odtłuszczoną przez lekarza skórę. Czas aplikacji preparatu zależy od wrażliwości skóry pacjenta oraz zaplanowanych efektów. Po zastosowaniu peelingu kwasu pirogronowego skóra jest lekko zaczerwieniona i napięta, a po 2–3 dniach następuje bardzo delikatne złuszczanie. Dobre efekty uzyskuje się po serii 6–10 zabiegów.
Eksfoliacja kwasami AHA
Jest to zabieg złuszczania wierzchnich warstw naskórka za pomocą mieszaniny kwasu glikolowego z kwasami owocowymi. Zabieg ten wspomaga leczenie wszelakich chorób takich jak: trądzik, nadmierne produkowanie łoju, rozszerzone pory, przebarwienia potrądzikowe czy po słoneczne. Eksfoliacja stymuluje komórki do odnowy dzięki czemu nasza skóra ma zdrowy koloryt, jest odpowiednio nawilżona, staje się gładka i elastyczna. Naskórek staje się mocniejszy, a skóra bardziej podatna na podrażnienia. Zabieg najlepiej wykonywać w okresie późnej jesieni i wczesnej wiosny, ze względu na mniejsze nasłonecznienie.
Peeling migdałowy
Bazą aktywną peelingu migdałowego jest 40 lub 60% kwas migdałowy, wykazujący swoje pozytywne działanie na skórę, przyśpieszając proces odbudowy skóry oraz silnie ją nawilżając, bez równoczesnego wywoływania rumienia i uczucia pieczenia. Dzięki tym właściwościom możliwe jest wykonywanie zabiegów przez cały rok, również w okresie letnim, bez ryzyka uwrażliwienia skóry na słońce i wystąpienia przebarwień u osób z wysokim fototypem. Dzięki temu preparatowi skóra staje się bardziej odporna i mniej wrażliwa na promienie UV.
Właściwości kwasu migdałowego i doskonała tolerancja przez osoby z cerą wrażliwą umożliwiają wykonywanie zabiegu u osób nietolerujących peelingów na bazie innych kwasów. Peeling migdałowy może być również stosowany u osób opalających się i korzystających z solarium.
Wskazania do wykonania zabiegu:
- Trądzik i blizny po trądziku,
- Skóra łojotokowa, fotostarzenie — przy skórach delikatnych i wrażliwych
- Fotostarzenie — przy skórach grubszych
Zabiegi mogą być powtarzane co 7–15 dni. Zaleca się wykonanie od 6–8 zabiegów. Po przeprowadzeniu serii zabiegów uzyskuje się efekt odmłodzonej, ujędrnionej, elastycznej i wygładzonej skóry.
KOSZT ZABIEGU
Peeling chemiczny i ziołowy
● Peeling glikolowy 200 zł
● Peeling pirogronowy 200 zł
● Kwas trójchlorooctowy (TCA): twarz 250–400 zł
● Kwas salicylowy 200 zł
● Peeling migdałowy 200 zł